Ortodontik tedavi nedir?

Diş sağliğimizin, genel sağlimiz ve yaşam konforumuz üzerinde fazlaca etkisi vardır . Dişlerimizin ve çenelerimizin doğru pozisyonlarda birbirleriyle fonksiyon görebilmeleri tüm solunum ve çiğneme fonksiyonlarımızı etkileyen çok önemli bir faktördür. Bu etkiler yalnız çiğneme fonksiyonunu üzerinde değil aynı zamanda estetik görüntümüz üzerinde de huzursuzluk yaratabilir.

Çapraşık dişlerden ya da görüntüsü bozuk çenelerden dolayı oluşan estetik kusurların tedavisi ve fonksiyonun en iyi şekilde yeniden yerine getirilmesi amacıyla ortodontik tedaviler devreye girer. Yaygın olarak  "tel tedavisi"olarak bilinen "ortodontik tedaviler" işte tam böyle durumlarda uygulanabilir.

Sizin de istediğiniz kusursuz gülüş ve görünüşe sahip olmanız hayal değil, çünkü doğru teşhis ve tedavi ile mükemmel bir gülümsemeye ve sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak her yaşta mümkün.


 

 

 Ortodontik tedavi bana estetik dışında ne fayda sağlar?

Dişler daha kolay temizlenebilir ve plak birikintileri azalır, böylece daha etkin temizlik sağlanıp diş eti hastalığı oluşma riski azalır,

Estetik açıdan düzgün ve doğal bir görünüm kazandırır, hem dişler hem yüz profil ve cephe görünümleri düzelir,

Çene fonksiyonları daha etkin ve sağlıklı olur,çiğneme kaliteniz artar,

Çene ekleminde oluşabilecek ağrı, travma, disfonksiyon riskleri azalır,

Bazen protetik tedaviye gerek kalmaksızın sorunlar çözülürken bazı durumlarda ise protetik tedavi için mükemmel bir zemin hazırlar. Konuşmanız düzelir.
  

 

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir mi?

EVET, Her yaşta uygulanabilir ancak bu durum ancak dişsel çapraşıklıklarda mümkün olmaktadır, iskeletsel bir problemler mümkün olduğunca erken yaşlardan başlanarak puberte (ergenlik) öncesinde çözümlenmelidir. Hastanın yaşı sadece hareketin ve tedavinin süresini etkiler. Erişkinlerde artık kalıcı hale gelen iskeletsel bozukluklar ise ortognatik cerrahi uygulamalara gereksinim oluşturabilir.  

 

 

Çocuğumu ortodontiste götürmenin ideal zamanı nedir?

Amerikan Ortodontistler Derneği çocukların 10 yaşından önce ortodontik gözleme girmesini tavsiye eder. Ancak bu tedavinin çok erken başlatılacağı anlamına gelmez ama bütün kalıcı dişler çıkana kadar beklenilmemelidir. çünkü çocuklarda iskeletsel problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekirken, sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için zaman vardır.

Yetişkinlerde de Ortodontik tedavi yapabiliyor musunuz?

EVET, günümüz imkanlarıyla bu mümkün, bu sayede her yaşta düzgün dişlere kavuşabilirsiniz. Anomali (bozukluk) sadece dişleri ilgilendiriyorsa hemen hemen her yaşta yapılabilir, ancak iskeletsel kökenli bir maloklüzyon söz konusu ise bu aşamada ortognatik cerrahi devreye girer.
 

Ortodontik problemlerin nedenleri neler olabilir?

1-  Süt dişlerinin çürük, travma gibi nedenlerle erken yaşlarda kaybedilmesi:

Çünkü süt dişleri altlarında bulunan daimi dişlerin yerleri için birer koruyucudur. Erken kayıplar alttaki dişlerin sürmelerini etkileyebileceği gibi sürmüş daimi dişlerin de konumlarına etki ederler

2-  Kötü alışkanlık fakörü:

parmak emme, dudak ısırma,dudak emme, uzun süreler fizyolojik başlıklı olmayan biberon ve emzik kullanımı, kalem vb. Bir cisim ısırma ya da bu cisimle dişlere çeşitli yönlerde baskı yapma gibi bir takım alışkanlıklar sonucu ciddi ortodontik bozukluklar oluşabilmektedir.

Yine hatırlatalım!!! erken tanı ve müdehale ile sorunlar ciddi boyutlara ulaşmadan rahatlıkla tedavi edilebilir.

3-  Solunum yolundaki problemleri:

solunum yollarında solunumu engelleyen problemlerin olması sonucu çocuk rahat nefes alabilmek için ağız solunumu yapar bu durum zamanla çene kemiklerinin doğru gelişiminin engeller ve dişlerde de bozukluklara yol açar, bu durumda ortodontist ve KBB uzmanının beraber çalışması gerekebilir. Solunum yolundaki bu engellerden bazıları bademcik iltihabı, polipler, adenoid vejetasyonudur.

4-  Genetik faktörler:

aile bireylerinden genler vasıtasıyla diş eksiklikleri, diş şekil ve konum bozukluklar çocuklara aktarılabilir. Yahut ebevyenlerin birinden küçük çene, diğerinden büyük dişler alınmış olabilir, dar bir üst çene, ileri doğru uzanan geniş bir alt çene kalıtsal olarak aktarılabilir. İskeletsel problemlerin kökeninde kalıtım yatabilir.

5-  Hamilelik döneminde:

beslenme yetersizliği,fetusdaki anormal pozisyonlanmalar, x-ışınlarına maruz kalınması gibi sebeplerle de dişlerde ve çenelerde bir takım sorunlar oluşabilir.

 

Tellerin görünsün istemiyorum, görünmeyen teller var mı?

EVET, porselen braketler dediğimiz beyaz braketlerin kullanılıp daha estetik bir görünüm oluşturulabileceği gibi dişlerin lingual (dile bakan arka yüzey) yüzeylerine braketler yapıştırılarak da (lingual ortodonti) tedavi uygun durumlarda yapılabilir. 

 Görünmez Diş Teli ( Kalıbı )


 

 İnvisalign sistemi nedir?

Bu sistem hiç diş teli kullanılmadan sizin için özel olarak tasarlanmış şeffaf bir plaktır.  Genelde daha basit düzeyli ortodontik bozukluklarda kullanılır. Takıp çıkarılabilir, kolayca temizlenir ve belli aralıklarla değiştirilir. Günün yaklaşık tamamında kullanılır yemek yerken çıkarılır. takılır Hekiminizle birlikle sizin için uygun endikasyon olup olmadığına karar verilir. 9 ile 15 ay arasında tedavi süresi değişebilir.
 
 
 
Görünmez Diş Teli ( Kalıbı )
 
 
 
  

Braket Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

 

Dişin üzerine yapıştırılan, metal ya da estetik açıdan çeşitleri olan küçük parçalardır. Braketler tellerin kuvvetini dişe iletmek için ve dişi istenilen pozisyona getirmek için kullanırlar. Çoçuklarda veya yetişkinlerde çapraşık ve eğri dişlerin düzeitilmesini amacıyla kullanılmaktadır.

 

 

Metal Braketler

 Metal braketler en yaygın tiptir. En iyi cins paslanmaz çelikten yapılırlar.

 

 

 Damon Braketler

Damon braketleri Dr. Dwight Damon tarafından bulunmuştur. Damon braketi "self ligation" olarak bilinen ve telin braket içinde ileri ve geri haraket etmesine izin veren bir yapıya sahiptir.BU braketlerde elastik ya da çelik bağlar kullanılmaz. Demon braketleri sayesinde hem tedavi süresi hem de sık sık yapılan ayarlamaların sayısı azalır.

 

 

Seramik Braketler

Seramik braketler yarı saydam malzemeden yapılır. Sadece çok yakından belli olurlar.Seramik braketlerik tek dezavantajı kırılgan olmalarıdır.

 

 

 

Altın Braketler

Altın Braketler 24 ayar altınla kaplanmış paslanmaz çelik braketlerdir.

 

 

Lingual ortodontik tedavi her hastaya uygulanabilir mi?

Dişleri tamamen sürmüş olan yetişkin hastalarda  ve buyume dönemini bitirmiş hastalarda tercih edilir. Tedavinin braketlerin lingualde olması dışında hastalar açısından braketlerin vestibül (ön yüzey) tarafta olduğu tedaviden farkı yoktur. Ancak hastalar oral hijyene dikkat etmelidir.
 

 

 
Özel (Lingual) Diş Telleri
 
Diğer braketler dişlerin ön yüzünde olmasına rağmen bu teknikle arka yüzde yer alırlar.Böylece teller gözükmez.
 

 

 

 Ortodontik tedavi nasıl yapılır?

 • Hareketli aparaylerle yapılan tedaviler
 • Sabit tedaviler
 • Ekstra oral (ağız dışı) aygıtlarla yapılabilen tedaviler
 • Ortognatik cerrahi tedaviler

 

Hareketli apareylerle yapılan tedaviler:      

              
Genelde buyume dönemindeki çocuklara olmak üzere erken yaşlarda yapılan günde belirli saat boyunca kullanılıp hastanın takıp çıkarabileceği apareyler kullanılarak yapılan tedavi şeklidir. Pekiştirme tedavilerde, preventif (koruyucu) tedavilerde kullanılabilir. Hastanın apareyi kullanmaktaki uyumu tedavi için çok önemlidir.

Sabit tedaviler:

Hastanın takıp çıkaramadığı ancak hekimin takıp çıkarabildiği tedavi şeklidir. Dişlerin üzerine braket adı verilen (ki bunlar metal ya da porselen olabilir) içlerine uygun tellerin yerleştirildiği küçük kutucuklar yapıştırılır. Bu sayede kuvvet dişe aktarılarak dişlere istenilen hareketler yaptırılır.

Braketlerin dişlerin görünen yüzüne değil de iç taraflarına yapıştırıldığı LİNGUAL TEDAVİler de birer sabit tedavidir. Daha estetik olmalarına karşın endikasyonları (uygulanabilirliği) daha sınırlıdır.

Ağız dışı aygıtlarla yapılan tedaviler:

Büyüme çağında iskeletsel sorunu olan çocuklarda kafa ve yüz kemiklerinden yardım alınarak kuvvet uygulanmasıdır. Aşırı öne fırlamış üst dişler ve çenede, sivri ve önde bir alt çenede endikasyonları olabilir. Bu tedavide YAŞ çok önemli bir kriterdir.

Ağız dışı aygıtların ağız içi aygıtlarla kombine şekilde de kullanılması da gerekebilir.

Ortognatik cerrahi tedaviler:

Zamanında uygun ortodontik tedavi uygunmayan yetişkin hastalarda iskeletsel sorun var olduğu zaman, doğumsal bazı sorunlar olduğu zaman, kaza ve travma sonucu gelişen deformitelerde uygulanabilecek tedavilerdir.  Öncesinde bir ortodontik hazırlık safhası vardır. Sonrasında   cerrahi uygulamaya geçilir.

Ortodontik tedavi yapılması hangi şartlarda gereklidir?

 • Üst dişlerinçok ileride olduğu vakalarda (dişleklik),
 • Dudakların birbirine değmediği durumlar,
 • Ağzın kapanmadığı durumlarda,
 • Dişlerin birbiri üzerinde olduğu çarpık yerleştiği durumlarda,
 • Dişlerin araları çok açıksa,
 • Çocuğunuzda ağız solunumu varsa,
 • Parmak emme, dudak ısırma gibi alışkanlıklar varsa.

Ortodontik tedavim ne kadar sürer?

Tedavi süresi hastadan hastaya değişim gösterebilir,her vakanın problemine özgü bir tedavi stratejisi belirlenir ve süreyi de vakanın siddeti belirler ancak en az 6 ay gibi bir zaman alır.

Teller çıktıktan sonra eski haline dönerse?

ENDİŞELENMEYİN, eğer doktorunuzun tavsiyelerine uyup tedavi sonrası pekiştirme tedavisine de gereken önemi verirseniz sorun yaşamazsınız. Pekiştirme tedavisindeki amaç periodonsiyumun dişlerin yeni konumuna izin sağlamasına izin vermektir. Sabit ya da hareketli olarak yapılabilir.

UA-44302006-1