Estetik Diş Hekimliği
Estetik Diş Hekimliği

Günümüz toplumunda bireylerin estetik gereksinimleri gittikçe artmaktadır. Bu gerçek bilimsel olarak da kanıtlanmıştır: insanlar ilk tanışmaları sırasında, ( ilk 1 dakika ) karşısındaki kişinin önce göz bebeklerine sonrasında dişlerine ve ağız bölgesine odaklanmaktadırlar. Bunun sonucunda bireylerin beyinlerinde o kişiyle ilgili pozitif veya negatif bir yargı hemen oluşmaktadır. Bu nedenledir ki gelişen toplumlarda yüz estetiği ve diş estetiği gittikçe artan bir önem kazanmaktadır.

Son 10 yılda tıpta plastik ve estetik cerrahi uygulamalarının yaygınlaşması, devamında estetik diş hekimliğinin geldiği son noktalar bunu kanıtlamaktadır. Estetik diş hekimliğinin çok geniş bir yelpazesi vardır ve birkaç uzmanlık dalının ( branşın ) ortak çalışmasını gerektirir. Estetik Diş hekimliğinde mükemmeli yakalamak için sadece dişlere değil bazı durumlarda dişetlerine, dudaklara ve çene kemiğine de müdahale etmemiz gerekebilir. Biz diş hekimleri de bunun için gerekli olan en iyi estetik görüşü ve bilgi donanımını hastalarımıza istekleri doğrultusunda sunmaktayız.
Öncelikle hastalarımızı bilinçlendirmek için estetik diş hekimliğinin temeli olan adeziv teknolojilerden biraz bahsedelim sonrasında estetik dişhekimliği hangi ana başlıklardan oluşmaktadır? ve hangi tedaviler uygulanmaktadır? Bunlardan bahsedeceğiz.
 

Adeziv Sistemler

Adeziv diş hekimliği ( Bonding ) nedir?

 Dişlerinizin şeklinden, renginden, duruşundan, boyundan kısacası estetiğinden memnun değilseniz günümüz diş hekimliğinin her alanında kullanılan adezivlerden(yapışkanlık sağlayan maddeler) yararlanılmak zorundadır. Basite indirgersek Adezivler estetik diş hekimliğinin temelini oluşturmaktadır. Estetik diş hekimliğinin dünyada bu kadar başarılı olmasının ve yayılmasının temelinde adezyon(yapıştırma) teknolojisi vardır.

Adeziv (yapıştırıcılar) nerede ve nasıl kullanılır?

 

Adeziv teknolojisi (Bonding ) halk arasında yaygın olarak kullanılan beyaz dolgular (kompozit dolgular) da, Estetik diş kaplamaları olan metal desteksiz porselenlerde ( Laminate, Zirkonyum, Empress ) kullanılmaktadır. Bunları sınıflandırmakta ve teker teker anlatmakta fayda vardır.

Metalsiz Porselen Kaplamalar

Estetik diş hekimliğin de kullanılan en yaygın tedavi şeklini metalsiz porselen kaplamalar oluşturmaktadırlar. Günümüzde toplumun estetik beklentilerinin artması ve diş hekimliğinde adeziv ( bonding-yapıştırma ) teknolojisindeki ilerlemeler metalsiz porselenleri yaygınlaştırmıştır. dişhekimliğinde son 5 senedir yaygınlaşan metal desteksiz porselenlerin öncesinde günümüzde özellikle ülkemizde yaygın olarak yapılan tedavi ise metal destekli porselenlerdir.


Peki Porselen kaplama - kuron - köprü nedir?

Öncelikle dişlerin şekil bozuklukları, estetik problemler, çapraşıklıklar ve diş eksiklikleri durumunda yapılan protez restorasyona verilen isimdir, halk arasında da yaygın olarak porselen diş diye kullanılır.Diş hekimliğinde, aynı zamanda ülkemizde de uzun yıllardır kullanılan porselen kaplama tipi metal destekli porselen kaplamalardır.


Kuron ve köprünün farkı var mıdır?

Farkı vardır,aynı şey değillerdir, porselen köprü tabirini, diş eksiklerinde eksik olan dişi yanındaki dişlerden destek alarak yerini doldurduğumuz durumlarda kullanıyoruz.

Daha önceki teknolojiyle yapılan porselen kaplamalar ( köprüler ).

  1. Lamina Tekniği.       ( detaylı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklaynız ).
  2. Porselen Kron ve Köprüler.     ( detaylı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklaynız ).
  3. Empress.     ( detaylı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklaynız ).
  4. Zirkonyum Kron ve Köprüler.     ( detaylı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklaynız ). 
UA-44302006-1