2. Porselen Kron ve Köprüler

Kuron:

Çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir.

 


 

Üst çene ön kesici dişte kron


Köprü:

Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidır.

Eksik alt çene büyükazı dişinde köprü

 

Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Kron ve köprü gibi protezler, dişlerin kesimi sonrası alınan ölçü üzerine laboratuarda hazırlanıp dişlere kalıcı olarak yapıştırılırlar ve hasta tarafından çıkarılamazlar. Bu nedenle "Sabit Protezler" olarak adlandırılırlar. Takılıp çıkartılabilen ( hareketli ) protezlere oranla hasta tarafından daha kolay benimsenirler ve daha rahat kullanılırlar.

Sabit protezlerde geçmişte sadece metal kullanılırken, günümüzde estetik kaygılarla porselen üstyapı tercih edilmektedir. Porselenlerin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, altyapı olarak metallerin dayanıklılığından, üstyapı olarak da porselenin estetiğinden faydalanılmaktadır.

Uzun süre boş kalmış alt çene büyükazı bölgesinde hem komşu dişler boşluğa doğru yatmış, hem de karşı çenedeki diş boşluğa doğru uzamış.  

 

Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Diş eksikliği ve yerine protez yapılmaması sonucu ortaya çıkan diğer problemler ise, çiğneme eksikliği ile ortaya çıkan sindirim bozuklukları ve hastalıklardır. Kayıp dişin konumuna göre konuşma bozuklukları ve estetik sorunlar da oluşur.

Sabit protezlerin yapımı oldukça kolaydır. Genellikle 3-4 seansta ve yaklaşık 1 haftada işlemler tamamlanır ve sabit protez ağızdaki yerini alır.

 

Kron ve köprülerin bakımı nasıl yapılır?

Protezlerinizin temizliği uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Özellikle protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır.

Dişlerinizi günde iki defa fırçalamalı ve bir defa da diş ipi ile temizlemelisiniz. Ayrıca kron ve köprülerin temizliği için özel olarak üretilen arayüz fırçalarını da kullanabilirsiniz.
 
Bu temizleme işlemi, bakterilerden oluşan plakları ortadan kaldıracaktır. Bu konudaki en önemli nokta diş ve dişetinizin birleştiği bölgedeki plakların temizlenmesidir. 
 
Yine her durumda olduğu gibi diş hekiminizi rutin olarak ziyaret etmeniz ve sabit protezlerinizi kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

 

Sabit protezlerin günümüzde metal destekli seramik (porselen), metal desteksiz seramik (zirkonyum), laminate porselen olmak üzere çeşitli türleri vardır.

Her birinin değişik uygulama alanları bulunur, en uygun olan materyal ve yöntem hekim ve hastanın işbirliğiyle seçilir.

UA-44302006-1